Co można poddać ozonowaniu?
Powietrze nie jest środowiskiem, w którym mogą rozwijać się mikroorganizmy chorobotwórcze czy gromadzić bardzo duże ilości zanieczyszczeń. Jego strumień może jednak powodować ich przemieszczanie i rozpraszanie na znacznym obszarze. Związane z tym niebezpieczeństwa sprawiają, że konieczna staje się okresowa dezynfekcja wentylacji i klimatyzacji, pozwalająca na wyeliminowanie zbierających się we wnętrzu takich systemów bakterii, alergenów, zarodników grzybów pleśniowych, a także wirusów. Często stosowaną w takich przypadkach metodą jest ozonowanie. Dowiedzmy się, na czym polega i sprawdźmy, do czego jeszcze może być użyte.
Czym jest ozon i jak działa?
Ozon to trójatomowa cząsteczka tlenu, która w sposób naturalny powstaje podczas wyładowań atmosferycznych zdarzających się w czasie burzy. Można go jednak wytworzyć sztucznie, korzystając ze specjalnego generatora, w którym tworzą się tzw. wyładowania koronowe. Ważną cechą ozonu jest to, iż jest on nietrwały, więc cząsteczki rozpadają się po około pół godzinie. Jednocześnie ma on bardzo silne właściwości utleniające, jest więc w stanie powodować rozpad wielu związków chemicznych, a także niszczyć groźne mikroorganizmy, w tym bakterie i zarodniki grzybów pleśniowych. Warto pamiętać, że ozon wpływa niekorzystnie na ludzi, rośliny i zwierzęta, nie można go więc stosować w ich obecności. Jest to jednak o tyle niekłopotliwe, że ulega on samoczynnej dezaktywacji i wymaga tylko czasowego opuszczenia ozonowanych pomieszczeń.
Gdzie stosuje się ozonowanie?
Ozonowanie wykorzystuje się nie tylko do dezynfekcji pomieszczeń i wszelkiego typu instalacji, ale także do pozbywania się przykrych zapachów także po pożarach czy zalaniu.